Tatrzański Park Narodowy

Co warto wiedzieć?

Sezon zimowy dla wielu turystów jest synonimem wypraw w góry, a jedną z najczęściej wybieraną przez nich destynacji jest Zakopane i okolice. Oprócz restauracji, muzeów i zdobywania szczytów, głównym celem wędrówek jest Tatrzański Park Narodowy, zajmujący powierzchnię 21197 hektarów, co daje mu pozycję w czołówce największych parków narodowych w kraju.

Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego

Tatrzański Park Narodowy obejmuje swoim obszarem zarówno wysokie jak i niskie partie gór, z tego względu fauna i flora w nim występująca jest typowo górska. Roślinność charakteryzuje się piętrowością - regiel dolny, najniższa partia krajobrazu, porastana jest lasami świerkowymi, jodłowymi i bukowymi, natomiast regiel górny to prawie w całości bór świerkowy. Piętro kosodrzewiny, znajdujące się powyżej 1550 metrów nad poziomem morza, porasta roślinność krzewiasta, wśród której dominuje kosodrzewina, a piętro hal jest prawdziwą gratką dla miłośników flory - można spotkać tam wiele gatunków roślin alpejskich, między innymi goryczek czy goździk lodowcowy.

Osobom chcącym bliżej poznać górską faunę, z pewnością spodoba się ilość gatunków zwierząt zamieszkujących Tatrzański Park Narodowy. Spotkać można więc między innymi kozice, świstaki, a w niższych partiach także jelenie, sarny, rysie i łasice pospolite. Obserwatorzy ptaków powinni bacznie wypatrywać orłów przednich, bardzo często można je bowiem zauważyć szybujące nad tatrzańskimi szczytami.

Warunki wstępu do parku

Tatrzański Park Narodowy pobiera opłaty, które przeznaczane są między innymi na cele edukacyjne oraz ochronę przyrody, ale także na utrzymanie i stałe doskonalenie infrastruktury turystycznej, tj. sprzątanie i konserwację szlaków, poprawa oznakowania, oraz instalację toalet przenośnych. Stawki biletów obowiązują niezależnie od pory roku oraz dnia i wynoszą odpowiednio 7 zł i 3,50 zł, w zależności od tego, czy kupuje się bilet normalny czy ulgowy. Dodatkowym kosztem, w wysokości 5 złotych, obarczony jest wstęp do Jaskini Mroźnej.

O czym pamiętać odwiedzając Tatrzański Park Narodowy?

Odwiedzając TPN, jak zresztą każdy park narodowy, należy się stosować do kilku istotnych zasad. Z racji dynamicznie zmieniającej się górskiej pogody, przed wyjściem w wyższe partie gór, koniecznie należy zapoznać się z prognozami pogody oraz ostrzeżeniami lawinowymi. Powinno się zabrać ze sobą coś do picia (najlepiej wodę) oraz przekąskę, która po wyczerpującym marszu doda energii - może to być batonik lub tabliczka czekolady. Zawsze należy bezwzględnie zejść ze szlaków przed zmrokiem, ponieważ w ciemności dużo łatwiej o zgubienie się i spotkanie z dzikim zwierzęciem, a nawet o tragiczny w skutkach wypadek. Konieczne jest także trzymanie się wyznaczonych szlaków i powiadomienie kogokolwiek z rodziny lub znajomych o planowanym wyjściu w góry.


Zakopane i jego okolice kryją niezliczone ilości atrakcji dla wielbicieli przyrody w każdym wieku. 

Nie trzeba być mistrzem wspinaczki, aby móc docenić urodę gór. Ponieważ dostępność noclegów w mieście jest naprawdę duża, wypoczynek w stolicy polskich Tatr jest zawsze dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

UDOSTĘPNIJ TĘ STRONĘ!

© Zakopane360.com - All Rights Reserved